Przełącznik kontrastu
Ogólne
Powierzchnia: 733 km2
Liczba mieszkańców: 45 077 Powierzchnia lasów: 19 514,5 ha Liczba wsi, osad, kolonii: 162 Liczba gmin: 5 |
Herb Powiatu Zambrowskiego: Flaga Powiatu Zambrowskiego: - plik CDR (836,0 MB) - plik PDF (450,1 KB) - plik TIFF (663,4 KB) |
![]() |
![]() |
Powiat Zambrowski jest przyjazny inicjatywom gospodarczym, przyrodzie i człowiekowi.
Mamy chlubną przeszłość - dzieje Powiatu Zambrowskiego sięgają XV wieku. W wyniku ostatniej reformy administracyjnej ponownie pojawiliśmy się na powiatowej mapie Polski. Zarówno bogata historia jaki i współczesny potencjał tego regionu zobowiązują władze samorządowe do tworzenia najkorzystniejszych warunków rozwoju naszej ziemi i zapewnienia godnych warunków życia jej przedsiębiorcom i gospodarnym mieszkańcom. Jesteśmy pewni, że atuty naszego regionu - sprzyjająca inwestycjom lokalizacja przy trasie Via Baltica i wysoki poziom rolnictwo - zostaną docenione przez innych.
Zapraszamy do współpracy i podjęcia działalności w naszym regionie. Wyrażamy gotowość nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń również z partnerami zagranicznymi. Serdecznie zapraszamy na Ziemię Zambrowską, znaną z pracowitości i gościnności jej mieszkańców.
Historia
Infrastrastruktura
Środowisko
Środowisko Przyrodnicze
Na naszym terenie istnieją cztery rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne oraz liczne pomniki przyrody.
Cenną wartość przyrodniczą stanowi około 17,5 tyś. ha lasów zajmujących prawie 24% powierzchni Powiatu. Walory przyrodnicze stanowią znaczący wkład do obszaru funkcjonalnego "Zielone Płuca Polski".
Miejsca bliskie i niezwykłe
Rezerwaty przyrody znajdujące się na terenie Powiatu Zambrowskiego:
Pomniki przyrody zlokalizowane na Ziemi Zambrowskiej:
- Dąb szypułkowy w uroczysku Grabówka
- Aleja lipowa w Zbrzeźnicy
- Wiąz pospolity we wsi Gosie Małe
- Skupisko jałowca we wsi Podłatki Duże
Użytki ekologiczne Powiatu Zambrowskiego:
- Bagno "Moczary" w obrębie wsi Wyszomierz
- Bagno "Pastwisko" w obrębie wsi Poryte Jabłoń
Informator o Rezerwacie Przyrody "Grabówka"
Łowiectwo
Powiat Zambrowski to wielkie obszary leśne, nadrzeczne łąki i pastwiska a równocześnie urodzajne pola uprawne, sprzyjające występowaniu wielu gatunków zwierząt łownych.
Oprócz zwierzyny drobnej jak zając i lis, licznie spotykany jest dzik, jeleń, sarna, łoś oraz wiele gatunków ptactwa łownego. Ciągły wzrost populacji tych gatunków jest efektem racjonalnej gospodarki hodowlanej, prowadzonej przez koła łowieckie dzierżawiące obwody na terenie naszego powiatu.
Doskonałe zagospodarowanie obwodów, obcowanie z naturą a także szansa zdobycia cennych trofeów, przyciąga wielu myśliwych z innych państw. Na terenie Powiatu Zambrowskiego gospodaruje 7 kół łowieckich, między innymi z Warszawy i Białegostoku. Myśliwi uczestniczą również w akcjach sadzenia lasu, spotkaniach z młodzieżą szkolną i rolnikami, propagując idee wspólnej dbałości i odpowiedzialności za stan przyrody i środowiska naturalnego.
Materiały promocyjne
Informator z działalności Zarządu Powiatu Zambrowskiego 2018-2019
Zarząd Powiatu Zambrowskiego w 2020 r. wydał informator ze swojej działalności, wersja elektroniczna jest do poprania poniżej.
Informator z działalności Zarządu Powiatu Zambrowskiego 2018-2019 (plik w formacie PDF)
Informator wydany z okazji XXecia istnienia Powiatu Zambrowskiego
Zarząd Powiatu Zambrowskiego w 2018 r. wydał informator z okazji XX-lecia istnienia Powiatu Zambrowskiego, wersja elektroniczna jest do pobrania poniżej.
Informator Powiatu Zambrowskiego 1999-2018 (plik w formacie PDF, 13.60 MB)
Informator wydany z okazji XVlecia istnienia Powiatu Zambrowskiego
Zarząd Powiatu Zambrowskiego we wrześniu 2014 r. wydał informator z okazji XVlecia istnienia Powiatu Zambrowskiego, wersja elektroniczna jest do poprania poniżej.
Informator Powiatu Zambrowskiego 1999-2014 (plik w formacie PDF, 2.30 MB)
Informator z działalności Zarządu Powiatu Zambrowskiego 2011-2013
Zarząd Powiatu Zambrowskiego w maju 2013 r. wydał informator ze swojej działalności, wersja elektroniczna jest do poprania poniżej.
Informator z działalności Zarządu Powiatu Zambrowskiego 2011-2013 (plik w formacie PDF, 8,20 MB)
Informator z działalności Zarządu Powiatu Zambrowskiego 1998-2002
Zarząd Powiatu Zambrowskiego w 2002 r. wydał informator ze swojej działalności, wersja elektroniczna jest do poprania poniżej.
Informator z działalności Zarządu Powiatu Zambrowskiego 1998-2002 (plik w formacie PDF)
Informator z działalności Zarządu Powiatu Zambrowskiego 2006-2010
Zarząd Powiatu Zambrowskiego w listopadzie 2010 r. wydał informator ze swojej działalności, wersja elektroniczna jest do poprania poniżej.
Informator z działalności Zarządu Powiatu Zambrowskiego 2006-2010 (plik w formacie PDF, 0,97 MB)
Informator z działalności Zarządu Powiatu Zambrowskiego 2002-2006
Zarząd Powiatu Zambrowskiego w 2006 r. wydał informator ze swojej działalności, wersja elektroniczna jest do poprania poniżej.
Informator z działalności Zarządu Powiatu Zambrowskiego 2002-2006 (plik w formacie PDF)
Folder Powiatu Zambrowskiego 2004/2009/2010/2013
Starostwo Powiatowe w Zambrowie w maju 2009 r., marcu 2010 r. oraz lipcu 2013 r. wydało folder reklamowy. Foldery z 2009 i 2010 r. liczą ok. 38 kolorowych stron i są oprawione w twardą okładkę. Znajdują się w nim podstawowe informacje o Powiecie Zambrowskim oraz o gminach wchodzących w jego skład (4 gminy wiejskie - Kołaki Kościelne, Szumowo, Rutki, Zambrów oraz miasto Zambrów). Na końcu folderu znajdują się krótkie informacje wraz ze zdjęciami z wydarzeń w których uczestniczyło Starostwo Powiatowe w Zambrowie.
Informator Powiatu Zambrwskiego z 2013 r. został wydany w formie składanej mapy. Zawiera podstawowe informacje o całym Powiecie Zambrowskim.
Foldery są wydawnictwem bezpłatnym, wręczanym przy okazji różnych uroczystości, konkursów, konferencji jako wizytówka Powiatu Zambrowskiego.
Wersje elektroniczną można pobrać klikając na link poniżej.
Folder Powiatu Zambrowskiego 2004 (plik w formacje PDF)
Folder Powiatu Zambrowskiego 2009 (plik w formacje PDF)
Folder Powiatu Zambrowskiego 2010 (plik w formacje PDF)
Informator Powiatu Zambrowskiego 2013 (plik w formacje PDF)
Monografia Powiatu Zambrowskiego
Starostwo Powiatowe w Zambrowie w 10 rocznicę istnienia postanowiło w 2009 roku wydać Monografię Powiatu Zambrowskiego. Książka licząca sobie 235 stron maszynopisu zawiera najważniejsze informacje o dziejach Powiatu Zambrowskiego. Opisuje historię ziem powiatu zambrowskiego od czasów średniowiecza aż do współczesności. Autorem monografii jest pan Leszek Zugaj.
Monografia Powiatu Zambrowskiego (plik w formacie ZIP, PDF, 19,5 MB)
Monografia Powiatu Zambrowskiego WYDANIE II (plik w formacie PDF, 5,68 MB)
Dukat - moneta lokalna wydana w 2009 r.
"Dukat" to pierwszy w historii Powiatu Zambrowskiego dukat lokalny, który został wyemitowany przez Starostwo Powiatowe w Zambrowie. Monetę lokalną wydano z okazji przypadającego w 2009 roku dziesięciolecia istnienia Powiatu Zambrowskiego. Rewers monety przedstawia popiersie wywodzącego się z Zambrowa Metropolity Przemyskiego Jego Ekscelencji Arcybiskupa Józefa Michalika - Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Na awersie znajduje się herb Powiatu Zambrowskiego z nazwami wszystkich gmin tworzących go.
Projekt Dukata - plik w formacje PDF, 550 KB
Model gipsowy dukata - plik w formacje PDF, 1,9 MB
Ulotka informacyjna str 1 - plik w formacje PDF, 2 MB
Ulotka informacyjna str 2 - plik w formacje PDF, 2,3 MB
Naklejka "Tu Honorujemy 4 Dukaty" - plik w formacje PDF, 660 KB
Plakat Informujący (Obwieszczenie) - plik w formacje PDF, 5,3 MB
Regulamin Emisji - plik w formacje PDF, 124 KB